Blog

DURUŞUNUZU DESTEKLİYORUZ!

İyi Ve Kötü Duruşun Faktörleri 

Duruş; bir kişinin ayaktayken, otururken veya uzanırken vücudunu tuttuğu pozisyondur. Vücut, en uygun pozisyondayken en iyi şekilde çalışır.Vücut uygun pozisyondan ayrıldığında ise duruş bozukluğu oluşur.

Kötü duruş , genelde kişinin günlük aktivitelerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir duruş şeklidir.

Duruşu etkileyebilecek farklı faktörler vardır ve bunlar mesleki faaliyetleri ve kuvvet içeren faktörleri içerir.Kötü duruşla ilişkili birçok risk mevcuttur.En önemlisi ise; Kötü bir duruş pozisyonu akciğerlerin genişleme yeteneğini engelleyebilir.Duruş, doğru olduğunda ise, kişinin nefes alma yeteneğini artırmaya yardımcı olur ve kasların optimum kapasitede çalışmasına izin verir.

Bazı baş ağrıları Kronik ağrı, boyun ile ilgili baş ağrıları ve egzersiz yeteneğindeki düşüş ve diğer birçok problemin yanı sıra omuz hareketinin azalması ve hatta kaybı, kötü duruşun getirdiği diğer bir olumsuzluklar arasındadır.

kötü bir duruş pozisyonunda insanlarda fizyolojik birtakım değişimler görülebilmektedir. göbek göbeği , yuvarlak omuzlar ve boyun ve dışarı çıkık bir çene görülür.

Duruş Bozukluğuna Yatkın Meslek Grupları Nelerdir?

Kötü bir duruş pozisyonunun ortaya çıkmaya meyilli olduğu belli başlı bir meslek grupları vardır.Kamyonların ve toplu taşıma araçlarının sürücülerinin, kısmen kötü oturma duruşları ve mola eksiklikleri nedeniyle bu meslek grubundadırlar. Bilgisayar başında uzun süre vakit geçiren ofis çalışanlarıda risk grubu altındadır.,ofis çalışanlarda özellikle farenin kullanıldığı tarafta üst ekstremite ve boyun ağrısı için daha fazla risk söz konusudur.

Duruş Bozukluğunun Önlenmesi Ve İlerlememesi İçin Neler Yapılabilir?

Ağrıların giderilmesi için karın ve sırt kaslarının kuvvetlendirilmesi gerekir.Ayrıca düzenli egzersiz yapılmalıdır.Kasların kuvvetlenmesi omurgada oluşan deformiteyi düzeltmek için çalışan kas yorgunluğu nedeniyle gelişen ağrıların şiddetini ve sıklığını azaltır.Bilgisayar başında çalışırken daha rahat nefes almamızı sağlayacak ve dik bir oturuş pozisyonu kazandıracak destekler alabilirsiniz.örneğin ortopedik özelliğe sahip bir bel dayama minderi tercih edilebilir.aynı şekilde uzun saatler araç kullanan sürücüler için de yolculuk boyunca destekleyici bir araç bel dayama minderi oluşabilecek ağrılardan uzak tutmada yardımcı olur.mevcut destekleyici ortopedik ürünlere sitemizden ulaşabilirsiniz.Sağlıcakla kalın.

BEL DAYAMA MINDERI

ARAÇ BEL DAYAMA MINDERI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Whatsapp Hattı
Viscotex'e hoş geldiniz.
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabilirim.