Blog

Uyku Düzeni ve Bağışıklık Sisteminin İlişkisi

Sağlıklı bir uyku düzeni, bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Yeterli miktarda ve kaliteli uyku uyumak hastalık etkenlerine karşı daha hızlı ve etkili bir yanıtın oluşturulması, alerjik reaksiyonlar gibi istenmeyen bağışıklık yanıtlarının şiddetinin azaltılması açısından büyük bir önem taşır. Aynı zamanda savunma sisteminde görevli olan bağışıklık proteinlerinin üretiminin devam etmesi için de yeterli uyku gereklidir.

 

Uykusuzluk, düzensiz uyku, uyku apnesi, sirkadiyen ritm bozukluğu gibi sorunların varlığı halinde bağışıklık sistemimiz zayıflar. Bu durum vücudu Corona virüs de dahil olmak üzere pek çok hastalığa karşı çok daha yatkın hale getirir. Aynı zamanda hastalıklar çok daha ağır ve zorlu geçirilir.

 

Uykunun bağışıklık sistemi üzerinde bu denli etkili olmasının en önemli nedeni bedensel dinlenmeyi sağlamasıdır. Bedensel dinlenme, hem doğuştan gelen bağışıklığın sağlıklı bir şekilde devamlılığı hem de kazanılmış bağışıklığın olması gerektiği gibi sürdürülmesi açısından öneme sahiptir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalara bakıldığında gece uykusu sırasında iltihaplanmaya bağlı olarak sitokin üretiminin arttığı, bu sayede kazanılmış bağışıklık sisteminin güçlendirildiği görülmüştür. Aynı zamanda beyinde öğrenme hızı ve hafızayı güçlendirdiği gibi uykunun uyarlanabilir bağışıklık sisteminin hafızasını da güçlendirdiği düşünülür.

 

Uyku esnasında bağışıklık sisteminde meydana gelen sitokin artışı gibi gelişmeler neticesinde savunma sisteminde antijenleri tanıma, doğru antijene doğru savunma yanıtını geliştirme gibi fonksiyonların güçlendirildiği üzerinde durulur. Bu gibi bağışıklık güçlendirici aktivitelerin uyku sırasında gerçekleştirilmesinin nedenleri arasında ise

  • Uyurken kas aktivitesi ve solunumun yavaşlaması,
  • Enfeksiyonla mücadeleye ayrılabilecek enerjinin artması,
  • Melatonin hormonunun iltihaplardan kaynaklı stresi azaltmaya yardımcı olması gibi birçok durumdan bahsedilebilir.

Aynı zamanda daha önceden yaptırılmış olan aşıların etkilerini koruması için de düzenli uykunun gerekli olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, yeterli ve düzenli uyku ile doğrudan ilişki içerisindedir.

 

Düzenli ve yeterli uyumamıza destek sağlaması açısından Viscotex®Ortopedik yastık kullanımı da çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Whatsapp Hattı
Viscotex'e hoş geldiniz.
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabilirim.