Tüm İndirimlere Ek Sepette %15 İndirim!
Ana Sayfa / Az Uyku Kalp Krizi Nedeni Olabilir?

Az Uyku Kalp Krizi Nedeni Olabilir?

Kısa uyku süresi, altta yatan nedene bakılmaksızın, artmış kalp damar hastalıkları ve ölüm riskiyle ilişkili görünüyor. Deneysel veriler, uyku yoksunluğunun birçok durumda önemli biyolojik değişikliklere neden olduğunu gösteriyor.

Kalp krizinden ölüm tüm dünyada bilinen en çok ölüm nedenlerindendir. Beynimizin ve çoğu organımızın düzenli çalışabilmesi için yeterli süre ve içerikte uyumamız şarttır. Yapılan araştırmalara göre; hastalık düzeyinde olan uykusuzluğun yol açtığı en önemli sorunların ise kalp krizi ve felci tetiklemesidir.

Uykunun kalitesi kadar süresi de önemli. Doğru miktarda uyku kalp sağlığını korur. Her geçen gün daha çok araştırmaya konu olan uyku sorunları, ölümcül olabilen hastalıklarla ilişkilendiriliyor. Peki ama sağlık, özellikle de kalp sağlığı açısından uyku süresinin azalması ne gibi problemlere yol açıyor? Araştırmalar gösteriyor ki 6 saatten az uyumak, uyku apnesi sendromuyla aynı etkiyi yaratıyor. Bu da kalp hastalıklarının ve obezitenin artışı anlamına geliyor.

6 saatten az uyumak, neden uyku apnesi benzeri etki yaratıyor?