Tüm İndirimlere Ek Sepette %15 İndirim!
Ana Sayfa / Bebeğinizin Uyuması için Uyku Eğitimi Şart mıdır?

Bebeğinizin Uyuması için Uyku Eğitimi Şart mıdır?

Bebeklerin gelişimleri için uyku çok önemlidir. Bebekleri uyumayan ebeveynler genellikle çocuklarının uykuyu sevmediğini yada az uykunun ona yettiğini düşünürler. Ancak bu düşünce yanlıştır. Fizyolojik ve psikolojik sağlık sorunları olmayan çocuklar iyi uyuyabilirler. Yetişkinler gibi çocuklar da uyku sırasında kısa sürede uyanabilirler. Bu kısa süre sonrasında da uykuya geri dönebilirler.

Çocuğunuzun uykuyu sevmediğini ve az uyuduğuna inanırsanız, onda yanlış uyku alışkanlıkları geliştirebilirsiniz. Çocukların birçoğu iyi uyuyabilme potansiyeline sahiptir. Ufak bir müdahale ile uyku sorunları çözülebilir. Çocukların uyuma yetenekleri birbirlerinden farklıdır. Bazı çocuklar ilk günden itibaren iyi uyurlar, beslenmek için onları uyandırmak gerekir. Büyüdükçe hem iyi uyur hem zor uyanırlar. Gece koşulları uykularını etkilemez: ışık, karanlık, ses, sessizlik gibi. Bazı çocuklar ise, uyuma düzenlerinin bozulmasına karşı tepkilidirler. Uyuma rutinlerindeki bir değişim –hastalık, yabancı misafir, gibi etmenler uyku sorunlarına neden olabilir. Bu çocukların rutinleri düzene girince, uyku düzensizlikleri de ortadan kalkar.

Bazı çocuklar ise hassas yapılıdırlar ve doğumlarından itibaren zor uyuyabilirler. Onları uyutmak için her şeyi yaparsınız sallarsınız, kucağınızda uyutmaya çalışırsınız, emzirerek uyutursunuz ama bir türlü başarılı olamayabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun uyku düzeni sizin veya onun için sorunluysa, bu durumdan mutlu değilseniz, bebeğinizin yeteri kadar uyumadığını düşünüyorsanız, gece vakti sizi sık sık aralıklarla uyandırıyorsa ve sizin yardımınız olmadan uykuya dönemiyorsa, sabah çok geç veya erken uyanıyor, akşam çok geç veya erken uyuyor, güne başlamakta zorluk çekiyor, gün boyu uykulu dolaşıyorsa ona uyumayı öğretmek gerekir. Burada da devreye uyku eğitimi girecektir.

Uyku eğitimi, bebeğe kendi yatağında, kendi kendine uyumayı öğretmeyi hedefler. Kendi kendine uyumayı bilen bebek 6. ayını geçmişse, rahatlıkla kesintisiz 11 saat uyuyabilir. Bebeğinizin yaşına, karakter yapısına uygun bir uyku eğitim metodunu benimsemek ve bunu uygulamak başlarda kolay olmasa da kararlı ve istikrarlı olursanız her yaştaki bebeğinize uyumayı öğretebilirsiniz. Bebeğinizi uyku alışkanlığı kazandırırken, bebeklere uygun yastık seçimi de onların rahat uyuması için çok önemlidir. Viscotex® Bebek yastıklarımız, bebeğinizin rahat uyuması için tasarlanmıştır.

Sonuç olarak uyku eğitimi her bebek için zorunlu değildir. Siz doğal ebeveynliği benimsemiş bir aileyseniz bebeğinizle aynı yatakta uyumaktan mutlu yada onu emzirerek uyutuyorsanız, bu sizin için sorun değilse, her şey yolunda demektir. Ama işler yolunda gitmiyorsa, işte yapılması gereken şey bellidir. Bebeğinize uyumayı öğretmek! Hem onu hem kendinizi uykuya kavuşturmalısınız…

Viscotex® Ortopedik yastıklarımızla siz ve aileniz için rahat ve konforlu uykular dileriz…