Tüm İndirimlere Ek Sepette %15 İndirim!
Ana Sayfa / İnsomnia Nedir?

İnsomnia Nedir?

Uykusuzluk hali bireyin enerjisini düşürmekle birlikte; ruh durumunu, sağlığını, verimliliğini ve yaşam kalitesini de olumsuz olarak etkilemektedir. Yeterli uyku süresi bireyden bireye farklılık gösterse de genellikle yetişkinlerin ortalama 7-8 saat kadar uyuması gerekmektedir. Fakat birçok birey günlerce ya da haftalarca devam eden akut uykusuzluk dönemi yaşarlar. Bu dönem genellikle stresin veya travmatik bir durumun etki etmesiyle ortaya çıkmakla birlikte kısa süreli ve geçicidir. Fakat bazı bireyler, bir aydan daha fazla süre uykusuzluk dönemi yaşayabilirler.

İnsomnia, bireyin uykuya geçmesine engel olan ya da uyuyamamasına etki eden bir uyku bozukluğudur. İnsomnia uykuya geçişi zorlaştırdığı gibi uykunun bölünmesine veya erken uyanmaya da neden olmaktadır. İnsomnia hastalığına sahip olan birey, uyandığı zaman kendini yorgun hissedebilir.

İnsan bedeni ve zihninin düzenli bir şekilde kendini yenileyebilmesi için yeterli uyku düzeyine ihtiyacı vardır. Yeterli uykunun alınamaması önemli oranda tıbbi sonuçlar doğurmaktadır. Yeterli düzeyde uyku alamama, bireylerin performansında ciddi derecede kayıp yaşanmasına neden olur. Aynı şekilde yeteri kadar uyunmadığı zaman bireyin metabolizmasına da zarar verir. Doktora başvurmanın en yaygın nedenleri arasında insomnia yaygın uyku bozukluğu olarak görülmektedir. Bu bozuklukların şekilleri olası faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Psikolojik etmenlerin yanı sıra fiziksel, çevresel etmenler ve yanlış yastık kullanımı da etki etmektedir. Viscotex® Ortopedik yastıklar daha rahat bir uyku uyumanız için yardımcı olacaktır.