Tüm İndirimlere Ek Sepette %15 İndirim!
Ana Sayfa / Sağlıklı Uykunun Anahtarı olan Besinler

Sağlıklı Uykunun Anahtarı olan Besinler

Uyku kalitesini artıran besinlerin ortak özelliği triptofan amino asidinden zengin olmaları. Triptofan seratonin hormonunun üretimini artırırken seratonin de mealtonin hormonunu destekler. Melatonin vücudun gece ve gündüz farklılıklarına uyum sağlamasında görevalır. Yani hava karardığında uykumuzun gelmesini, aydınlandığında da uyanmamızı sağlar. Dolayısıyla triptofan içeriği yüksek olan besinler uyku kalitesini artırır. Ayrıca yatmadan önce kurubaklagiller, yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi magnezyum içeriği yüksek olan gıdaları tüketmek uyku kalitesini pozitif yönde etkilemektedir.

Muz:

Gece boyunca uykuda kalmanıza yardımcı olan yüksek potasyum ve aynı zamanda doğal bir yatıştırıcı olan magnezyum içeriyor.

Ceviz & Badem:

Badem, ceviz gibi yemişler magnezyum ve çinko yüklü olmalarının yanında melatonin içerirler. Magnezyum stres formonunun azalmasına yardımcı olur.

Ispanak:

Ispanak vücudu sakinleştirip uykuyu teşvik etmek için sinirleri ve kasları doğal olarak rahatlatan magnezyum açısından yüksektir. Magnezyum ayrıca gece uyanmalarının yaygın bir nedeni olan bacak kramplarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ek olarak, ıspanak iyi bir kalsiyum kaynağıdır bu da beyinde triptofanın uykuya teşvik edici bir hormon olan melatonin üretmesine yardımcı olur.

Pırasa:

Pırasa yoğun bir mineral havuzuna sahip olduğu için gece yatmadan önce tüketildiği zaman uyku hissinizi arttırmış olur. Bol mineral içerdiği için beyin uyuşarak uyku haline geçmesine uyku düzensizliklerini ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Ayrıca psikolojik rahatsızlıkları olanların sakinleştirilmesi konusunda da yardımcı olur.

Ilık süt, Yoğurt ve Kefir:

Ilık süt, yoğurt ve kefir, hem triptofan hem de GABA kaynakları. Özellikle yoğurt ve kefir probiyotik içerdikleri için, ikinci beynimiz olan bağırsak sağlığımıza da faydalılar.

Kivi:

Kivi aynı zamanda diğer meyvelere oranla daha fazla seratonin salgılatmaktadır. Bu sayede gece kaygılanmaları azaltır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda kivi yüksek antioksidan içeriği nedeniyle en iyi uyku destekleyicilerden biri olarak görülmektedir.

Yulaf ezmesi

Kalsiyum, magnezyum ve potasyum içeren yulaf ezmesini kahvaltılarda tüketmeye alışığız. Ancak onu gece saatlerinde tükettiğinizde uykunuzu getirmeye de yarıyor.