Tüm İndirimlere Ek Sepette %15 İndirim!
Ana Sayfa / Uyumak İçin İdeal Oda Sıcaklığı

Uyumak İçin İdeal Oda Sıcaklığı

Uyumak İçin İdeal Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Kolaylıkla uykuya dalmak ve kaliteli bir uyku çekmek için yatak odası sıcaklığının önemli rol oynar. Yüksek sıcaklık uykuya dalma sürenizi geciktirdiği gibi derin uykuda geçirdiğiniz süreyi kısaltır ve daha kalitesiz uyumanıza neden olur.
İyi bir uyku sağlıklı bir yaşama zemin hazırlar. İyi bir uyku için pek çok şey yapılabilir. Uyunacak odanın uykuya uygun olması en gerekli ve temel şartlardandır. Yatağın ve uyku ürünlerinin yanısıra odanın sıcaklığı da uykuyu doğrudan etkiler.

Oda Sıcaklığı Uykuyu Nasıl Etkiler?

Kaliteli bir uyku için uyunacak odanın sıcaklığı çok önemlidir. Araştırmalara göre ideal oda sıcaklığı yatak odalarında 16-19 derece olmalıdır.
Oda sıcaklığı doğrudan uykuyu ve metabolizmayı etkilediği için uyunacak odanın ideal sıcaklıkta olmasına özen gösterilmelidir!
Bebeklerin Uyuduğu Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Uykudaki oda sıcaklığı söz konusu olduğunda esasen yetişkinler ve bebekler arasında fazlaca bir fark yoktur. Bu konuda çoğu uzman bebeklerin uyurken oda sıcaklığının 18 ila 21 derece arasında olması gerektiğini söylüyor. Kısacası, ebeveynlerin yatak odası sıcaklığından bir ya da iki derece daha sıcak olması bebekler için yeterlidir.

Neden serin bir odada uyunmalı?

Önerilen sıcaklıklar, uykuya daha hızlı şekilde dalmaya ve kaliteli bir uyku uyumaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca REM ve derin uyku sürecini uzun geçirmeyi sağlamaktadır. REM, rüyaların görüldüğü uyku evresidir ve beyin depolanan verileri kayıt altına alır. Bu süreçte vücutta onarımlar sağlanarak hormonlar salgılanır. Yatak odasının serin olması bu işleyişin düzenli ilerlemesini sağlamaktadır.

Sizlerde rahat ve kaliteli bir uyku için Viscotex kalitesi ile üretilmiş yastıklarımızı inceleyebilirsiniz!